شیشه سکوریت چیست و چه تفاوتی با شیشه معمولی دارد؟

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه ای که براثر گذراندن فرایندی مکانیکی _حرارتی، گرم و سرد شده و اکنون مقاومت بالایی نصبت به دما پیدا کرده است را شیشه سکوریت می نامند. این شوک دمایی موجب می شود که مقاومت این شیشه در برابر فشار و ضربه بالا می رود. نحوه تولید این شیشه ها بدین صورت است که بعد از تولید شیشه خام فرایند سکوریت سازی که همان ایجاد تغییرات دمایی و شوک دمایی روی شیشه انجام می شود و شیشه سکوریت تولید می شود. تفاوتی که شیشه سکوریت با سایر شیشه های خام دارد مقاومت و سختی آن می باشد.

تفاوت شیشه سکوریت و شیشه معمولی

استحکام و امنیت 

مهمترین تفاوت شیشه سکوریت و شیشه معمولی در استحکام و امنیت بالاتر شیشه سکوریت می باشد. به عبارت ساده تر، شیشه سکوریت با ضخامت یکسان، مقاومتر بیشتری ( حدود 4 برابر بیشتر) در اثر  فشار و ضربه  از شیشه معمولی در برابر شکستن دارد. نکته مهم بعدی، امنیت شیشه سکوریت می باشد. اگر فشار  و یا ضربه وارده به شیشه سکوریت به حدی زیاد باشد که منجر به شکستن آن شود، شیشه سکوریت به صورت ذرات ریز غیر برنده شکسته می شود، در حالی که شیشه معمولی به صورت قطعات نسبتا بزرگ و بسیار برنده و خطرناک شکسته خواهد شد.
شیشه شکسته
مقاومت شیشه سکوریت در برابر گرما و حرارت نیز بیشتر از شیشه معمولی می باشد و می تواند تا سه برابر بیشتر از شیشه معمولی گرما و شوک حرارتی را تحمل کند.

قابلیت برش مجدد

تفاوت دیگر شیشه سکوریت و معمولی در امکان برش مجدد می باشد. شیشه معمولی را می توان در ابعاد و اندازه های دلخواه هر بار که امکان داشته باشد برش زد، در حالیکه این امکان برای شیشه سکوریت فراهم نمی باشد. شیشه سکوریت قبل از سفارش باید به صورت دقیق اندازه گیری شود و کلیه عملیات مورد نیاز از قبیل برش، سوراخکاری، لول زنی و… قبل از عملیات سکوریت شدن رو آن اعمال گردد.

قیمت

با توجه به اینکه جهت تولید شیشه سکوریت نیاز به انجام عملیات ویژه سکوریت کردن می باشد؛ بدیهی است که قیمت شیشه بیشتر از شیشه معمولی باشد. قیمت شیشه سکوریت بسته به ضخامت ، نوع و ابعاد، حدود 1.5 الی 4 برابر شیشه معمولی با همان ابعاد و ضخامت می باشد.
 
 
در زیر به برخی از تشابهات شیشه سکوریت و معمولی اشاره می کنیم که بسیاری این ویژگی های را نیز متفاوت می دانند.
 

شباهت های شیشه سکوریت و شیشه معمولی

 

 وزن :

بسیار گمان می کنند شیشه سکوریت با ضخامت یکسان، وزن بیشتری از شیشه معمولی دارد که در واقع شیشه سکوریت و معمولی با ضخامت یکسان هیچ تفاوت وزنی ندارند و دلیل مستحکم تر بودن شیشه سکوریت، عملیات ویژه ای است که روی آن انجام می پذیرد.
 

رنگ و شفافیت :

شیشه سکوریت محصولی از شیشه معمولی است که شفافیت و رنگ شیشه خام اولیه را داراست.
 

ضخامت : 

شیشه پس از اعمال عملیات سکوریت شدن، در همان ضخامت اولیه باقی می ماند.
 
گروه شیشه و آینه اردلان در زمینه های شیشه و آینه – آینه کاری – شیشه سکوریت (شیشه دوردوشی) – شیشه لاکوبل – و... فعالیت دارد و آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز در تهران و دیگر شهرها می باشد. برای آگاهی از قیمت انواع محصولات شیشه و آینه با اردلان گلس تماس بگیرید.